Inženýrsko-geologický a hydrogeologický průzkum

Inženýrsko-geologický
a hydrogeologický průzkum

Zajistíme pro Vás kompletní geologický průzkum (inženýrsko-geologický průzkum a hydrogeologický průzkum) pozemku pro stavební účely.

Výsledky průzkumu poskytnou projektantovi stavby potřebné důležité údaje o základových poměrech zájmového území, fyzikálně-mechanických vlastnostech horninového prostředí a jeho vhodnosti pro zamýšlený stavební záměr. Inženýrsko-geologický průzkum je velmi důležitou a nezbytnou základní součástí předprojekční přípravy každé stavby. Výdaj za inženýrsko-geologický průzkum v aktuální době, kdy ceny stavebních materiálů jsou astronomické, je minimální, a dokáže při následné správné projekci ušetřit nemalé náklady, které by padly např.  na předimenzované základy.

IG průzkum se většinou neobejde bez sondážních prací. V případě malých staveb provádíme sondáž ruční soupravou - beraněním (DPM/DPH) s hloubkovým dosahem až 4 m. Výhoda ruční soupravy je její mobilita a přístupnost (sklepy, suterény, stísněné prostory) a zejména i zanedbatelné poškození povrchu terénu. 

Dynamická penetrace

Dynamická penetrace (DPM/DPH) je doplňkovou sondážní metodou inženýrsko-geologického průzkumu. Metoda dynamického penetračního sondování spočívá v zarážení soutyčí, opatřeného koncovým kalibrovaným hrotem do zeminy. K zarážení soutyčí slouží beranidlo padající z konstantní výšky při konstantní frekvenci. Zkouška je prováděna podle ČSN EN ISO 22476-2.

Penetrační zkouška slouží k ověření nebo k získání doplňujících údajů o:

  • kvalitě zhutnění zpětných zásypů např. výkopů inženýrských sítí, násypů, ulehlosti navážek, atd., nalezení kritických poloh např. s nižším zhutněním
  • ověření mocnosti zásypů a násypů a ověření úrovně povrchu jejich podloží
  • ověření rozhraní jednotlivých geologických vrstev s rozdílným penetračním odporem
  • ověření překážek v navážkách
  • detekování nehomogenit – např. polohy postižené sufozí se vznikem kaveren, výskyt zasypaných zdí nebo jiných konstrukcí apod.

Při vyhodnocování penetrace je výhodné mít k dispozici výsledky některé z přímých metod průzkumu (kopané sondy, inženýrsko geologického vrtu). Porovnáním výsledků vzrůstá vypovídací hodnota metody.
 

Nahoru