Hydrogeologické posudky pro studny

HYDROGEOLOGICKÉ POSUDKY PRO STUDNY

Ať už se jedná o vrtanou či kopanou studnu je pro jejich realizaci vyžadován hydrogeologický posudek, který je nevyhnutelným podkladem ve schvalovacím procesu stavebního i vodoprávního úřadu v řízení o udělení „Povolení k odběru podzemních vod“. Bez tohoto povolení je realizace studny nepovolenou stavbou a je možno ji penalizovat a pokutovat podle platných právních předpisů ČR. Bez odborného posudku hydrogeologa nelze toto povolení získat.

V hydrogeologickém posudku jsou řešeny především hydrogeologické podmínky zájmové lokality, vydatnost zdroje podzemní vody a podmínky odběru podzemní vody s ohledem na bezpečnost odběru k okolním studnám a s ohledem na hydrogeologické poměry území obecně. Hydrogeologický posudek pro studnu doprovází i projektová dokumentace studny, kterou jsme Vám schopni zpracovat také.

Hydrogeologický posudek pro povolení odběru podzemní vody a Projektovou dokumentaci studny pro Vás zpracuje hydrogeolog s osvědčením o odborné způsobilosti a autorizovaný inženýr v oboru Vodohospodářských staveb.

Průběh při zřízení vodního zdroje

Existují dva typy projekční přípravy a provádění studen:

1. způsob

studna se projektuje a vybuduje jako průzkumné geologické dílo podle geologického zákona (zákon č. 62/1988 Sb. o geologických pracích a Českém geologickém úřadu ve znění pozdějších předpisů). Po ověření vydatnosti tohoto díla a jakosti vody v něm, pokud je využití průzkumného objektu možné, se upraví na vodní dílo podle stavebního (zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu ve znění pozdějších předpisů), resp. vodního zákona (zákon č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů). Od 1.1.2019 je potřeba před realizací průzkumného vrtu požádat vodoprávní úřad o vydání souhlasu dle § 17 odst. 1 písm. i) vodního zákona.

2. způsob 

přímá projekce a provádění studny jako vodního díla podle stavebního, resp. vodního zákona, tzn. studna se bude vrtat až po získání stavebního a vodoprávního povolení. Výhodnější je první postup, kdy se průzkumným vrtem ověří skutečné hydrogeologické poměry a lze na ně zareagovat vystrojením vrtu. U druhého postupu je vystrojení vrtu již dané projektem a muselo by se při neočekávaných hydrogeologických podmínkách zažádat o změnu projektu.

Druhý způsob provádění studny, neboli přímou projekci lze uplatnit jen v jednoduchých hydrogeologických poměrech a jen výjimečně, je-li předchozí prozkoumanost území dostatečná.

Nahoru